Začínate s teraristikou? Čo všetko by ste mali vedieť?

korytnačka v teráriu

Možno patríte k tým, ktorí neobľubujú alebo nemajú čas na starostlivosť o domácich miláčikov v podobe psa či mačky. Alebo vás len láka predstava mať doma plaza, obojživelníka či bezstavovca (pavúka). Nech je váš dôvod akýkoľvek, poriadne zvážte všetky pre a proti pred tým, ako si všetko potrebné k teraristike zadovážite a a začnete s chovom takéhoto 'miláčika'. Hoci nie je potrebné ich venčiť, vyžadujú viac starostlivosti, ako si možno myslíte. 

Teráriové zvieratká sú pre vás vhodné, pokiaľ máte dostatok času pravidelne sa o ne starať - najmä o ich obydlia. To, že samotné zaobstaranie zvieratka a potrebného vybavenia vás bude niečo stáť, ani nemusíme hádam spomínať (samozrejme, pokiaľ ste ho nedostali darom alebo nevyhrali...). Zvieratko do terária je pre vás ideálne aj v prípade, ak ste radšej ich pozorovateľom ako by ste sa s nimi maznali.

Aký typ teráriového zvieratka vybrať a čo všetko bude potrebovať?

Pokiaľ máte jasnú predstavu o tom, že chcete napríklad hada, zrejme vás nič nepresvedčí o kúpe iného druhu zvieratka. Ak rozhodnutý nie ste, ponúkame krátky popis ku každému typu, aby ste mali akú-takú predstavu o tom, čo vyžadujú.

červenooké žaby v teráriu

Obojživelníky

Môžme ich považovať za najschodnejšie riešenie vzhľadom k tomu, že z hadov či pavúkov majú mnohí fóbiu. Pre chov obojživelníka budete potrebovať terárium s vrchnou otváracou časťou a možnosťou zabudovania bazénu či jazierka. Potrebuje totiž pravidelný prísun vody aj vzduchu. Terárium je potrebné pravidelne čistiť, obojživelníka kŕmiť a tiež kontrolovať správnu činnosť techniky. 

Do terária tiež budete potrebovať aj tieto doplnky: substrát, osvetlenie, ohrievač, dekoračné predmety a zeleňnádobu na vodu

Pavúky (a iné bezstavovce)

Povedzme si pravdu, arachnofóbia patrí je jednou z najčastejších fóbií na svete - aj preto chov pavúka v teráriu doma nie je tak častý fenomén. Napriek tomu sa nájdu medzi nami takí, čo sú pavúkmi fascinovaní a nevadí im, ak sa im osemnohá tarantula prechádza po hlave. 
Bezstavovce patria k nočným živočíchom, preto by ste ich zbytočne počas dňa nemali stresovať vyrušovaním. Ich chov vyžaduje pravidelné vetranie a čistotu terária, regulovanú teplotu aj kŕmenie. Počas čistenia terária je ideálne pavúka presunúť do inej KRABIČKY, aby sa nestalo, že na vás zaútočí.

Ku chovu pavúka budete potrebovať: terárium s odvetrávaním, substrát, vlhkomer, slabšie osvetlenie, vykurovaciu podložku/kameň, teplomer, úkryt, misku s vodou, doplnkové predmety

pavúk v teráriu
had v teráriu

Plazy

Ak sa vám plazy páčia, no bojíte sa ich dotknúť, radšej zájdite pozrieť si ich do najbližšej ZOO. Už od malička by si mal zvyknúť na váš dotyk a pach, pretože občas s ním budete musieť manipulovať - či pri čistení terária, kŕmení a pod. Ak ste s tým OK a plazov sa nebojíte, zabezpečte im pohodu u vás v teráriu tým, že budete presne vedieť, čo potrebujú pre život. 
Minimálne by ste mali vedieť v akých teplotách a v akom prostredí prirodzene žije, kedy spí, koľko sa dožíva, čím a ako často ho treba kŕmiť či akými chorobami najčastejšie trpí.

Pre chov plazov budete potrebovať: veľké terárium, substrát, teplomer a vlhkomer, osvetlenie a časový spínač.