Populárnou alternatívou k umelým alebo rezaným vianočným stromčekom sa v posledných rokoch stali stromčeky v kvetináčoch (kontajneroch). Ich najväčšou prednosťou je možnosť opakovaného použitia alebo následné vysadenie do záhrady.
Najčastejšie si z ponuky môžete vybrať z ponuky borovíc, jedlí a smrekov. Každý stromček je jedinečný, preto si ten svoj vyberte radšej osobne. Pred kúpou si všímajte aj stav ihličia stromčeka.
Aklimatizácia vianočného stromčeka
Vianočný stromček v kvetináči kupujeme s dostatočným predstihom. Na zmenu teploty si musí postupne zvyknúť. Premiestnenie do interiéru musí prebiehať postupne aby stromček neutrpel teplotný šok. Niekoľko dní by mal stromček stráviť v chladnej miestnosti (chodba, garáž, zimná záhrada) Stromček umiestníme do izby až tesne pred Vianocami.
Vhodná poloha v izbe
Veľmi dôležitá je aj poloha v izbe. Neumiestňujte stromček v blízkosti radiátora a krbu. Dbajte aby pôda bola vlhká, nie však mokrá. Ak to situácia dovolí, udržujte v miestnosti vyššiu vlhkosť. Stromček môžete zvlhčovať rozprašovačom. (Nie v prípade ak je ozdobený ozdobami napojenými na elektrický zdroj)
Návrat do exteriéru
Po skončení Vianoc musíme stromček opäť aklimatizovať a pripraviť ho na zmenu teplôt. Postupujeme rovnako ako pri sťahovaní do vnútra. Ak to situácia dovolí, ponecháme stromček v chladnej miestností niekoľko dní. Následne môžeme stromček zasadiť alebo premiesiť von.
V prípade extrémnych mrazov sa doporučuje obaliť nádobu jutovinou alebo textíliou.
Opakované použitie
Stromčeky v kontajneroch je možné použiť a opakovane. Nedoporučuje sa však viac ako 2-3 krát. Stromček si ale vyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť (zalievanie, hnojenie)